Shinkichi Tajiri (f. Los Angeles 1923, d. Baarlo, Holland 2009)
“Knuden”, 1998. Usign. Oplag på 50 ex. Lavet ifm. udstillingen “Dialogue”, 1998, på Else Alfelt & Carl-Henning Pedersen-museet, Herning. Tæppe af indfarvet uld. 140×200.
Mindre pletter samt mindre brugsspor.
Moderne kunst og design, 27. februar 2024