2348/728
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Sæt på elleve stole med ben af stål, heraf en stol med sort stel. Ryg og sæde af kirsebærtræ. Syv stole betrukket med sort alcantar, en stol med blå uld, tre stole med petroleumsblå uld. Model 3296. Formgivet 1993. Udført hos Fredericia Furniture. (11)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med pletter, smuds og trykmærker. Defekt betræk på en stol.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag
12 bud