2009/718
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede undersider. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Patinerede skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Den ene fatning med defekt og snavs.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag