2204/91
Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Skyformationer over et marklandskab. Usigneret. Olie på lærred. 95×126.
Krakeleringer. Lærredet er opspændt på en ny blændramme. Trykmærker fra den gamle blændrammen. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag