1835/544
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardementskrone”. Lysekrone med stel af bruneret messing, tre lysarme med fatningshuse af brun bakelit monteret med 3/2 skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 100. Diam. 70.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Monteret med nye 3/2 skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. august 2018
Vurdering
Hammerslag