1835/711
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/2,5”. Bordlampe med ducolakeret fod og trykknapafbryder. Skærme af metal med senere hvid/hvid bemaling. Udført hos Louis Poulsen. H. 52.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginal topskrue. En uoriginal skærmskrue. Uoriginal fatning. Uoriginal montering af fatningshus. Senere trykknapafbryder. Skærme med uoriginal bemaling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. august 2018
Vurdering
Hammerslag