2220/6
Jean-Baptiste Baujault (f. 1828, d. 1899)
“Premier Miroir”. Sign. Baujault. Skulptur af patineret bronze. Bronzestøber F. barbedienne Fondeur. H. 67.
Revne ved hår. Større mærker på begge albue og venstre hånd. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Let irret på sokkel.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022
Vurdering
Hammerslag