2448/281
En samling kinesiske effekter bestående af brush washer af bambus, udskåret som et lotusblad, hvorpå en krabbe. 14×10 cm. Derudover en lågkop kokosnød, metalforet, udskåret med longevities og blomsterdesign i relief Diam. 12 cm samt en jardiniere af marmor, rektangulær form, hævet på fire lave fødder 16,5×13 cm. Med base af træ. 19/20. årh. (3)
Enkelte spor af brug.
Vurdering
295626 |