922/​54

To sammenhørende tyske Louis XVI tre-armede kandelabre af sølv, i midten den højeste lystylle, flankeret af to svungne lysarme, kanneleret stamme, cirkulært fodstykke, overalt smedet, punslet og drevet med bladranker og perlestaf, nålepunslet “v. JL”. Saksisk arbejde, oldermandsranke, utydelige mestermærker, lødighed 12. 18. årh.s slutning. Aftagelig overdel til ét lys. Udfyldte. H. 36–37 cm./21–22 cm. (2)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms

Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK