2041/9006
Et par store Charles X kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med seks svungne lysarme, kannelerede stammer, trepas fodstykker. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 67 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. enkelte afskaldninger og og mindre revneri mettallet på den ene arm.
Selected, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag