2041/​9006

Et par store Charles X kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med seks svungne lysarme, kannelerede stammer, trepas fodstykker. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 67 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. enkelte afskaldninger og og mindre revneri mettallet på den ene arm.

Selected, 5. oktober 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK