2116/32
Fransk nyrokoko kaminur af bronze, ved urhus siddende putto med lyre, støbt med musikinstrumenter, rocailler og bladværk, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Urværk stemplet Vincenti. 19. årh. H. 49.
Løs lyre med reparation. Hammer repareret. Ikke orginal pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag