1632/735
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Nova”. Pendel af aluminium. Formgivet 1963. Udført hos Fog & Mørup. H. 18. Diam. 40.
Litteratur: Fog & Mørup katalog side 6.
Alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mellemste skærm med bule. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag