Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Topfpflanze”. Sign. P.K. 83, 1/24. Akvatinte og linoleumssnit i farver. Bladstørrelse 86×66.
Litteratur: Troels Andersen: “Per Kirkeby. Werkverzeichnis der Radierungen 1983–1998, Band II”, Bern-Berlin, 2001, nr. 438.
God original stand. Undersøgt i ramme. Professionelt monteret med tape nogle steder langs kanterne.
Moderne kunst og design, 23. april 2019