2433/135
Norsk sølje af forgyldt sølv og metal, konstrueret af mønter fra Kong Frederik IV af Danmarks regeringstid (1699–1730), i kæde af metal. 18./19. årh. H. sølje 12 cm. L. kæde 126 cm.
Fremstår med minimal alders- og brugsslitage.
Vurdering