1512/1574
Russisk Gudsmoderikon dækket af rigt prydet forgyldt oklad omgivet af rigt udskåret forgyldt ramme monteret i kiot med hængende røgelseskar/lysholder i emaljearbejde. 19. årh.s slutning/20. årh. begyndelse. Ikon. 21×18. Kiot H. 48. B. 34,5.
Kiot med Ridser og mærker.
Varia, 19. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
28 bud