F. C. Kiærschou (f. København 1805, d. sst. 1891)
“Ved Svendborg, i Baggrunden Taasinge”. Sign. F. C. K. 1886. Olie på lærred. 21,5×29,5.
Enkelte minimale afskalninger og retoucheringer ved kant.