Alexander Vladimirovich Makovsky (f. Moskva 1869, d. Skt. Petersborg 1924)
Russisk markedsscene. Sign. Alexander Makovsky 1918 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 31×44.
Proveniens: Danske sælgers tante, Anne Thomassen, som var født i 1936 i København og her boede på Grønningen som ældre.
Russisk kunst, 30. november 2018