Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
To søskende på Skagen strand. Den store pige står med sin lillesøster på armen og ser bekymret ud over havet. Sign. M. A. Olie på lærred. 51×39.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020