2108/​764

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Øreklapstol med ben af kirsebærtræ, sider, ryg samt løse hynder i sæde, ryg og nakke betrukket med brunt skind. Model 2204. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1997.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stødmærke på skind på venstre side bagtil.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag