2108/764
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af kirsebærtræ, sider, ryg samt løse hynder i sæde, ryg og nakke betrukket med brunt skind. Model 2204. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1997.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stødmærke på skind på venstre side bagtil.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag