1803/​878

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Fritstående skrivebord med stel af bøg og “sko” af teak. Top med kehlede kanter, skuffer, skabslåge samt udtræksplade af teak. Kasette med fire skuffer i front, bagside med låge, bag hvilken opbevaringsrum med hylde. Greb samt beslag af messing. Udført 1950'erne hos Bovirke. H. 72,5. L. 168. B. 71,5.

Alders- og brugspatina herunder ridser og mærker, gamle tryk- og håndteringsmærker. Top med omfattende brugsslitage herunder skjolder, pletter, afslag samt varmemærker. To skuffer med nogle mindre afslag på fronter. Udtræksplade med dyb ridse og nogle afslag på greb. Stel i generelt god stand. En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK