Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Fritstående skrivebord med stel af bøg og “sko” af teak. Top med kehlede kanter, skuffer, skabslåge samt udtræksplade af teak. Kasette med fire skuffer i front, bagside med låge, bag hvilken opbevaringsrum med hylde. Greb samt beslag af messing. Udført 1950'erne hos Bovirke. H. 72,5. L. 168. B. 71,5.
Alders- og brugspatina herunder ridser og mærker, gamle tryk- og håndteringsmærker. Top med omfattende brugsslitage herunder skjolder, pletter, afslag samt varmemærker. To skuffer med nogle mindre afslag på fronter. Udtræksplade med dyb ridse og nogle afslag på greb. Stel i generelt god stand. En nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018