1650/1626
Dansk empire lommeur af sølv. Skive og værk sign. Peter Schive. Forgyldt værk med spindelgang. Beskyttelseskapsel og urkæde medfølger. Ca. 1800. Diam. 5,4.
Peter Schiv(w)e urmager i København, f. 1764, d. 1822.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med mindre afslag. Nøgle medfølger.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag
18 bud