895/​37

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Aftenstemning med månelys over havet, i forgrunden soppende dreng. P. S. Krøyer 26 Juli 04. Olie på træ. 33×41.

Den blå time, l'heure bleu, var Krøyers specialitet, og er vel nok det væsentligste kunstneriske element, der har bidraget til kunstnerens og Skagens verdensberømmelse.

Proveniens: Dansk privatsamling, solgt Winkel & Magnussen 327, 1946 nr. 33 med titlen “Soppende Dreng. Skagen Strand. Maaneskin”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag