1739/​876

Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)

“Taverna”. Seks dele køkkentøj af kobber og stål, indvendigt med forsølvet overflade. Udført og stemplet hos Georg Jensen Design, HK, Denmark. (6)

Bestående af: 1 gryde med låg: H. inkl. låg 10. L. inkl. hanke 22,5. 1 gryde med låg: H. inkl. låg 12,5. L. inkl. hanke 27,5. 1 stegepande: H. inkl. hank 10. L. inkl. hank 49,5. 1 smørkasserolle: H. inkl. hank 9,4. L. inkl. hank 22,2. 1 kasserolle: H. inkl. hank 11,4. L. inkl. hank 31,5. 1 fonduegryde med tilhørende støbejernsstel og brænder af stål. Samlet H. 20,5. L. inkl. hanke 27,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Især stegepande med overfladeridser på indersiden. Lille grydes låg med lille bule på kant. Stor grydes låg med buler og mørke pletter samt selve grydens nederste kant med bule.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

10 bud

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK