11946/​15

Kinesisk himmelseng, delvis rødmalet og prydet med forgyldte udskæringer i form af blomster og fuglemotiver. Himmel med udskæring og centralt kinesisk delvis forgyldt ornament. 19/20 årh. H. 235. B. 240. D. 148. Madrasmål 200×135.

En knop på reol væggen samt en mindre skæring mangler. Himlens bagbeklædning er defekt.

Kunst, antikviteter & design, 14. november 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag