2148/​887

Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)

Fem mazagran bægre af hårdtbrændt lertøj. Dekoreret med rødbrun, mørkebrun, lysegrå og blå Boraxglasur. Fire bægre stemplet monogram, et bæger sign. Gutte. Unika. H. 12,4–13,5. (5)

1 bæger med hårrevne på øverste kant og to små afslag på fodrand. 1 bæger med afskrabning i glasur på øverste kant og et mindre afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag