Berndt Friberg (f. 1889, d. 1981)
En samling stentøj, bestående af to skåle og syv miniaturvaser. Dekoreret med blå, blågrå, rødbrune og brunne glasurer. Sign. Friberg, samt med studiohånd. Unika. Udført hos Gustavsberg, Sverige. Skåle: H. 6 og 6,5. Diam. ca. 12. Vaser: H. 7,5–12,5. (9)
Almindelig brugsslitage. Brunglaseret vase med revne ved munding.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
51 bud