1947/​564

Poul Henningsen, m.fl (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-reservedele”. Stel-dele af patineret metal til pendler, bl.a. fatningsdel mrk. “PH-6 Patented”, stang med fatning, støvlåg samt baldakin. Udført hos Louis Poulsen. (8)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK
2.000 DKK