1947/​564
Poul Henningsen, m.fl : “PH-reservedele”. Patineret metal til pendler, bl.a. fatningsdel mrk. “PH-6 Patented”. (8)

Be­skriv­el­se

“PH-reservedele”. Stel-dele af patineret metal til pendler, bl.a. fatningsdel mrk. “PH-6 Patented”, stang med fatning, støvlåg samt baldakin. Udført hos Louis Poulsen. (8)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen, m.fl (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

2.100 kr.
2.000 kr.