2221/555
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Femarmet lysekrone af messing. Fatningshuse af hvid bakelit. 2/1 skærmsæt af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Tre bundskåle medfølger.
En bundskål mangler. Tre løse bundskåle medfølger, disse dog lidt for store. Enkelt mellemskærm med hårrevne. Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022
Vurdering
Hammerslag