1444/680
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Set på seks stole med justerbart stel af mørkegrå lakeret aluminium. Sæde og ryg betrukket med banesyet blåt stof. Model EA318. Udført hos Herman Miller. (6)
Brugspatina, herunder ridser, mærker og smuds. Stel med mangler, herunder sko, låseringe og propper.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag
18 bud