2048/730
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol betrukket med nyere lyst naturskind, drejelig firpasfod af aluminium, stamme af satinpoleret stål. Model 3320. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Proveniens: Mogens Duus Jeppesen, indkøbschef hos Royal Hotel, København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Senere betrukket skind med enkelte pletter og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud