2032/134
Senempire bakke af bemalt og forgyldt metal, kantet midterfelt prydet med perlebroderi i form af roser på blå grund, passepartout af spejlglas. 19. årh. L. 56. B. 51.
Proveniens: Iflg. etiket på bagsiden bryllupsgave fra Christian VIII til kammerjunker F.D. Rømer, 23. sept. 1837.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag