Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 65”. Kvadratisk sofabord med stel af matforkromet stål, plade af lyst/gråligt flintrullet marmor. Designet 1979. Udført hos E. Kold Christensen. (Ikke stemplet) H. 38. L./B. 100.
Købt af nuværende ejers forældre på “Den Permanente” den 25. juli 1981. Kopi af originalfaktura er vedhæftet fotos.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 184.
Mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Lille kanthak på overfladen nær det ene ben, cirka 15×10×2 mm.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
12 bud