1504/581
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
En større samling på 53 skitser over- og udkast til Eva Stæhr-Nielsens keramiske værker. Fortrinsvis blyant og farvekridt på papir. Uindrammede. Enkelte signerede. Variable mål. (53)
Proveniens: Hidrører fra Eva Stæhr-Nielsen og Olaf Stæhr-Nielsens egen samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, pletter og mærker. Håndteringsmærker og mindre afrivninger ved kanter.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015
Vurdering
Hammerslag