1504/​581

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

En større samling på 53 skitser over- og udkast til Eva Stæhr-Nielsens keramiske værker. Fortrinsvis blyant og farvekridt på papir. Uindrammede. Enkelte signerede. Variable mål. (53)

Proveniens: Hidrører fra Eva Stæhr-Nielsen og Olaf Stæhr-Nielsens egen samling.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, pletter og mærker. Håndteringsmærker og mindre afrivninger ved kanter.

Moderne kunst og design, 20. januar 2015

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK