912/​136

Christian Mølsted (f. Dragør 1862, d. sst. 1930)

“Eng med piletræer. Dragør”. 1890'erne. Sign. C. M. Olie på lærred. 60×88.

Christian Mølsted er især kendt som marinemaler, og sin første inspiration og undervisning fik han hos Dragørs selvlærte skibstegnere, skibstømmermanden Peder N. Foss (1821–82) og lods Hendrik Pedersen Strømberg (1840–1916). Som tegner og maler fandt Mølsted først og fremmest sine motiver i og omkring hjembyen Dragørs gamle huse, ved byens havn og ikke mindst i skibstrafikken i sejlløbet mellem Dragør og Drogden. Han har dog også beskæftiget sig med menneskeskildringer som i nærværende maleri, hvor han har skildret mor og barn siddende i græsset. Sandsynligvis kunstnerens kone og barn.

På Bruun Rasmussen auktion 623, 1996 nr. 235 solgtes et maleri af kunstnerens datter i lyserød kjole siddende i græsset, dateret 1893. På Bruun Rasmussen auktion 776, 2007 nr. 1449 afb. s. 202 solgtes “Kaffe i det grønne”, unge piger i amagerdragter nyder kaffen siddende under et skyggefuldt træ. Begge malerier relaterer sig malemæssigt og motivmæssigt til nærværende maleri.

Mindre krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer af varierende størrelse. Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag