Elisabeth Vigée le Brun, efter, 19. årh.
Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på lærred. 23×19.
Efter originalen fra 1790, der befinder sig på Uffizi Galleriet i Firenze. Denne måler 100×81 cm og har inv. nr. 1905.
Bruun Rasmussen auktion 317, 1974 nr. 267.
Enkelte minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018