2033/​209

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Interiør med en kvinde stående med en lampe. Usigneret. Betegnet på blændrammen “Viggo Johansen, ca. 1885” samt “Kunstnerens hustrus moster, Frk. Martha Holm”. Olie på lærred. 46×35.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1936 nr. 138. Bruun Rasmussen auktion 6, 1949 nr. 65, auktion 10, 1949 nr. 56, samt auktion 561, 1991 nr. 71.

Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger, mest langs kanten. Lærred bør strammes op. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag