922/​110

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

Sankthansaften. Tre unge kvinder nyder den lyse lune sommeraften. Ca. 1910. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 67 × 85.

Kvinden i rødt i midten forestiller antagelig kunstnerens hustru Agnes Slott-Møller (1862–1937).

På Charlottenborg udstilledes 1910 nr. 435 et maleri med samme motiv, med titlen “Sankt Hansnat”, dateret 1908 og med målene 100×126.

Proveniens: Bruun Rasmussen auction 663, 1999 nr. 235, afb. s. 91. Bruun Rasmussen auktion 830, 2012 nr. 45 afb. s. 45. Sælger den amerikanske kunstsamler Waring Jones.

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK