Hans Christian Andersen (f. Odense 1805, d. København 1875)
Phantasier og Skizzer. Kbh: Forfatterens Forlag 1831. 1. udg. 8vo. Med versificeret dedikation fra Andersen til Frk. Hillerup (Bramstrup Gaard). [3]+134 +[2] s. Smudstitel med gammelt navn. Ubesk. orig. for-og bagomslag, Foromslag restaureret, bind med småreparationer. Indlagt i kassette.
I Andersens anden digtsamling “Phantasier og Skizzer” har digteren skrevet en dedikation med teksten: “De vil mig kjærligt dømme / Naar dér jeg staaer / hvor man ei kan drømme. Til Erindring om Forfatteren.”
Litteratur: BFN 109.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020