1950/​678

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Fire vaser af lertøj, dekoreret med hornmalet polykrom glasur med hhv. mat og blank overflade. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 8,3–23,5. (4)

Alders- og brugspatina herunder alle vaser med enkelte små afslag på kanter samt enkelte afskalninger i glasuren. Største vase har været monteret som lampe (løs lampemontering af metal ligger indeni vasen) og nederste del har gennemboret hul til ledning samme har enkelte afslag på fodrand. Vase med blank grøn/brun/blå glasur: Fodrand repareret.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK