2432/129
Engelsk tobakskrukke af patineret og forgyldt bronze, udformet som en skibspullert med reb, dekoreret med talrige maritime symboler som f.eks. anker, kæder og sejl, base prydet med Prinsen af Wales' emblem i form af strudsefjer, krone og valgsprog. Asprey & Son, London. 20. årh.s begyndelse. H. 26 cm.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag