2034/727
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
To-delt reol af mahogni med indlæg af lyst træ. 1920'erne. H. 98. B. 151/302. D. 31,5.
Proveniens: Efterkommere til Johan Rohde.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Hul i bagbeklædning.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag