Foto endnu ikke klar
886/​2011

Alois Gustav Rockstuhl, m. fl. (f. Vilnius 1798, d. Skt. Petersborg 1877)

En samling af tre miniatureportrætter:

Alois Gustav Rockstuhl: Miniatureportræt af Storfyrstinde Maria Nikolaevna af Rusland (1819–1876) med opsat lysere hår og turkisdiadem, hvid udringet kjole, perlesmykker og Sankt Annæ Ordenens røde bånd og stjerne, g.m. Hertug Maximilian af Leuchtenberg. Sign. Rockstuhl (med kyrilliske bogstaver). Betegnet på bagsiden nr. 2. Gouache på ben. Oval. Lysmål 2,4×1,9.

Russisk maler, 19. årh.s første halvdel: Miniatureportræt af Storfyrst Nikolaj Nikolaevich den ældre af Rusland (1831–1891) i uniform, g.m. Hertuginde Alexandra Petrovna af Oldenborg. Usigneret. Betegnet på bagsiden nr. 5. Gouache på ben. Oval. Lysmål 2,8×2,1.

Russisk maler, 19. årh.s første halvdel: Miniatureportræt af Storfyrstinde Olga Nikolaevna af Rusland (1822–1892) med lyserød rose i mørkt krøllet hår, udringet mørkerød kjole og perlesmykker, g.m. Kong Carl af Württemberg. Usigneret. Betegnet på bagsiden nr. 6. Gouache på ben. Oval. Lysmål 2,4×1,9. (3).

De to storfyrstinder og storfyrsten var søskende og børn af Zar Nikolaj I af Rusland.

Proveniens: Storfyrst Peter Nikolaevich af Rusland (1864–1931) og dennes efterkommere til idag. Storfyrst Peter Nikolaevich var søn af Storfyrst Nikolaj Nikolaevich den ældre.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj.

Russisk kunst, 7. juni 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK