2249/​515

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Kaffekande af sterlingsølv med hamret overflade og stiliseret reliefdekor. Lågknop og udskåret hank af ibenholt. Georg Jensen 1915–1927. Dessin 37. Vægt 665 g. H. 23,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vipper en lille smule når placeret på en plan flade. Ved lågknoppen mangler én sølvkugle. Ved hankens øverste del ses spor af lim samt mellemrum mellem selve hanken og montering til kanden, hanken er desuden en smule løs i nederste montering.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK