2043/​991

Art nouveau seng med tilhørende natskab af lyst træ, prydet med indlægninger af lyst og mørkt træ. Seng signeret J. Busquets. Natskab med skuffe og låge, plade af marmor. Barcelona ca. 1900. Seng H. 139. B. 102. L. 196. Natskab. H. 71. B. 40. D. 37. (2)

Joan Busquets var sammen med Caspar Homar (f. Bunyola 1870 - d. Barcelona 1953.), de to mest betydningsfulde “møbelmagere” i kredsen omkring Gaudi (f. Reus 1852 - d. Barcelona 1926.) . Den industrielle revolution i Barcelona i slutningen af det 19. årh., gav rig grobund for den “nye smag”, hvor Busquets gennem sit hverv som præsident for sammenslutningen “Arte Decorativo” samt Foreningen af professionelle møbelmagere, havde stor inflydelse på denne. Afbildet side133

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle samlinger “gaber”. Mindre reparationer of afslag. Marmor plade med kantafslag.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK