Jean-Michel Atlan (f. Constantine 1913, d. Paris 1960)
Uden titel, Paris. Sign. Atlan 49. Olie på lærred. 81×100.
Udstillet: “Cobra. Coll. Karel P. van Stuijvenberg”, Musée d'Art Moderne, Liège, 1993, gengivet i farver i kataloget side 75. Udstillet: Cobra Museum voor moderne kunst, Amstelveen, Holland, 1996. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 351, København, 1985, kat. nr. 17, gengivet i farver i kataloget side 31. Her erhvervet af Karel van Stuijvenberg. Proveniens: Karel van Stuijvenberg, Caracas, Venezuela. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020