1803/​1502

Kinesisk eksport teservice af sterlingsølv bestående af tekande samt sukker- og flødesæt. Ming Ji, 20. årh.s. begyndelse. Vægt ca. 1144 gr. H. 10,7–18. (3)

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågknop på sukkerskål lettere defekt samt revnet ved samling.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag