1633/​698

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Flamestone”. Dele af kaffeservice af delvist glaseret stentøj, bestående af 19 dele. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Udført hos Eslau Keramik, 1950'erne. Samt otte skåle af grønt glas. Stemplet Nissen Denmark. (27)

Bestående af: 9 par kaffekopper samt 1 ekstra underkop, 6 kagetallerkener, 1 mindre kagefad, 1 sukkerskål, 1 flødekande.

Brugsslitage. 2. sortering: To par kaffekopper, en ekstra underkop, tre kagetallerkener, en sukkerskål og et mindre kagefad. Fem dele med skår medfølger.

Moderne kunst og design, 16. august 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag