1513/1064
Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)
Halskæde af sterlingsølv prydet med talrige oxideret og forgyldte sterlingsølv stave. L. ca. 47 cm. Udført for A. Michelsen.
Æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 25. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud